Thumbs up for a job

Mokykis gerais pažymiais, įstok į universitetą, rinkis perspektyvią specialybę ir gyvenimas bus gražus (Nežinomo autoriaus išmintis)

Kiek kartų girdėdami šią gražią pasaką pagalvojame, kaip paprasta būtų, jei tik visa tai būtų tiesa. Kad taip išties lengva būtų išsirinkti teisingą specialybę, susirasti mylimą darbą ir atitikti visus darbdavių reikalavimus. O ar mes, jaunimas, iš tikrųjų žinome, kas dedasi tame mistiškame darbo pasaulyje, ar išties suvokiame, kokia jaunimo darbingumo padėtis mūsų šalyje, ką galime pasiūlyti ir ko iš mūsų tikimasi?

Į šiuos ir panašius klausimus bandė atsakyti 2014 m. spalio 3-10 d. vykę jaunimo mainai „Thumbs up for a job!“ Iniciatyvių jaunuolių komandos iš Lietuvos, Slovakijos ir Italijos dirbo tam, kad drąsiai galėtų kelti nykščius aukštyn ir sakyti „Taip! Mes žinom ir galim!“ Visą savaitę 23 dalyviai diskutavo ką mes, jaunimas, galime keisti savyje ir savo aplinkoje, siekdami išspręsti jaunimo nedarbo problemą.

Vaikų ir jaunimo klubo „Šatrija“ savanorių komanda rengė ir vykdė projekto veiklas, kurių metu dalyviai dalinosi įžvalgomis apie jaunimo nedarbo situacijas jų šalyse, laužė galvas ir siūlė idėjas, kokios jaunimo stiprybės, silpnybės, galimybės ir grėsmės laukia ieškantis darbo ir pradedant karjerą. Svarstėme, kaip švietimo sistema galėtų padėti šiam jaunam, nedrąsiam, kiek savimi nepasitikinčiam, bet naujų žinių ir iššūkių ieškančiam žmogui susirasti tinkamas vietas praktikai, įgūdžių tobulinimui ir skatintų darbdavių ir jaunuolių bendradarbiavimą diegiant naujas idėjas ir programas. Be karštų diskusijų projekto dalyviai tobulino savo komunikacijos, derybų, įtaigumo, pristatymų rengimo įgūdžius ir buvo skatinami mąstyti kūrybiškai žaisdami ne visai vaikišką žaidimą „išmainyk sąvaržėlę į lėktuvą“.

Projekto metu gimė kelios idėjos, kurių įgyvendinimo planus ir tikslus dalyviai tobulino net kelias dienas. Džiaugiamės, kad viena iš idėjų pasibaigus projektui išvydo dienos šviesą. Tai interaktyvi motyvacinė programa „Kick friend“, padedanti jaunuoliams įgyti darbe reikalingų asmeninių įgūdžių. Ji skatino išsikelti aiškiai apibrėžtus tikslus ir, padedant draugams, juos įgyvendinti per tam tikrą laikotarpį. Programos struktūra moko atsakomybės, laiko planavimo, konstruktyvios kritikos ir savo paties darbo analizės. Šiuo metu idėja išbandoma mainuose dalyvavusių žmonių rate, bet tikimės, jog ateityje ją išvys ir plačioji visuomenė.

Senos tiesos vis apsisukusios grįžta – jei norime ką nors pakeisti, turime pradėti nuo savęs. „Thumbs up for a job“ – tai pokytis, paskata stebėti save bei aplinkinius, analizuoti ir vertinti jaunimo darbingumo situaciją tarptautiniu lygiu. Dalyviai gavo progą mokytis vieni iš kitų, pažinti kultūras, dalintis idėjomis. Tikimės, jog tai dar vienas žingsnis ugdant brandžias asmenybes, kurios moka kelti naujus klausimus, mintis, sprendimus ir geba kurti teigiamus pokyčius mūsų visuomenėje.

Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa Erasmus+.